Follow Legal » Baza wiedzy » Prawo spółek

Prawo spółek

Ochrona przed nieuczciwą konkurencją wśród przedsiębiorców

W obliczu rosnącej konkurencji, przedsiębiorstwa stoją przed wyzwaniem nie tylko dostosowania się do szybko zmieniających się warunków gospodarczych, ale także ochrony swojej działalności przed nieuczciwymi praktykami konkurencyjnymi.

Nieuczciwa konkurencja, obejmująca szeroki zakres działań od dezinformacji po naruszenie praw własności intelektualnej, stanowi poważne zagrożenie dla stabilności i wzrostu każdej firmy.

W tym artykule przedstawimy przegląd kwestii związanych z nieuczciwą konkurencją, z naciskiem na aspekty prawne i praktyczne strategie ochrony, które są niezbędne dla każdego przedsiębiorcy dążącego do utrzymania silnej i uczciwej pozycji na rynku.

read more

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych w zakresie łączeń, podziałów i przekształceń spółek

Z tego artykułu dowiesz się o kluczowych aspektach najnowszej nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych, która od 15 września 2023 roku wprowadza gruntowne zmiany w zakresie łączeń, podziałów i przekształceń spółek. Odkryj, jak nowe przepisy wpłyną na krajowe i transgraniczne procesy reorganizacji, z uwzględnieniem zarówno perspektyw prawnych, jak i praktycznych konsekwencji dla działających w Polsce spółek.

read more

Działalność nierejestrowana – co należy wiedzieć?

Freelance to pojęcie o którym jest coraz głośniej. Mówiąc w skrócie, freelancer to osoba, która wykonuje zadania/zlecenia odpłatnie, nie pracując przy tym na etacie, a wykonując je na własny rachunek i w obrębie swoich umiejętności i doświadczenia. Brzmi świetnie – żadnej nadrzędności, zarobek na własny rachunek, swobodne dostosowywanie czasu i trybu pracy do własnych potrzeb i możliwości. Jednak w tym miejscu należy się zastanowić, jak prawidłowo wejść we freelance pod względem prawnym oraz podatkowym. 

read more

Ochrona dóbr osobistych spółki – czy to jest możliwe?

Ochrona dóbr osobistych osoby prawnej jest niezwykle istotna, gdyż są to wartości, które tworzą reputację i wizerunek przedsiębiorstwa. W dzisiejszym zglobalizowanym i cyfrowym świecie, gdzie informacje można udostępnić szybko i bez trudu, niezwykle łatwo jest rozpowszechnić nieprawdziwe treści mogące podważyć zaufanie do firmy, a tym samym jej zaszkodzić, chociażby finansowo.

read more

Prosta spółka akcyjna – wszystko, co musisz wiedzieć

Prosta spółka akcyjna (PSA) to nowy rodzaj spółki kapitałowej wprowadzony nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, działającą od 1 lipca 2021 roku. W założeniach ustawodawcy, PSA ma być odpowiedzią na dynamiczny rozwój polskiej gospodarki i stanowić elastyczny sposób działania dla przedsiębiorców poprzez prostotę w jej założeniu i jednocześnie skutecznie opracowane mechanizmy ochrony wierzycieli i odpowiedzialności akcjonariuszy. O tym, co warto wiedzieć, rozważając prowadzenie działalności gospodarczej w formie prostej PSA oraz co odróżnia PSA od tradycyjnej spółki akcyjnej, mówimy dalej.

read more

Etyczne donosicielstwo – whistleblowing

W wyniku zarówno rozwoju etyki biznesu, jak i zmian w świadomości polskiego społeczeństwa, coraz większą uwagę przykuwa się do walki z nieprawidłowościami. Początkowo największy nacisk kładziono na zwalczanie naruszeń związanych z praniem pieniędzy, jednakże z biegiem czasu zwrócono uwagę również na kulturę organizacyjną prowadzenia firm.

read more