Follow Legal » Startup » 5 zasad savoir vivre spotkań online

Wpis gościnny Agnieszki Zychewicz w Bazie Wiedzy Follow Legal

W związku z pandemią koronawirusa wiele firm zdecydowało się na częściowe lub całkowite przejście na formę pracy zdalnej. Dlatego też wirtualne spotkania od kilku miesięcy stały się naszą codziennością, a naszych współpracowników częściej spotykamy w okienku Zoom, Google Meet, Skype czy Microsoft Teams. Faktem jest, że nie każdy wie jak zachować się w czasie spotkań online. Często wprawiają nas w zakłopotanie, szczególnie, że nie zawsze intuicyjnie wiemy jak powinniśmy się zachować w określonych sytuacjach. Wielu z nas nie raz zadawało sobie pytanie czy podczas spotkań online obowiązują zasady biznesowego savoir vivre tak jak podczas spotkań tradycyjnych. Aby nieco wyjaśnić ten temat poniżej przedstawiam 5 zasad savoir vivre dotyczących uczestnictwa w spotkaniach online.

5 zasad savoir vivre:

Początek spotkania i przedstawianie się

Zasada przedstawienia się jak taka sama jak podczas tradycyjnych spotkań biznesowych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zostajemy zaproszeni na spotkanie, ale nie wiemy kto oprócz nas bierze w nim udział? Czy taka sytuacją byłaby komfortowa? Z punktu widzenia uczestnika spotkania na pewno nie. Dlatego nie zapominajmy, udział w spotkaniu online nie powinien być anonimowy. Daj znać innym z kim biorą udział w spotkaniu online. Często w komunikatorach możemy wpisać swoje imię i nazwisko. Zdarza się również, że możemy tak skonfigurować nasz profil aby dołączyć nasze zdjęcie.

Jeśli do spotkania dołącza kilka osób, warto witając się z pozostałymi uczestnikami krótko się przedstawić (wystarczy imię i jeśli to może poprawić komunikację to można dodać jednostkę organizacyjną/nazwę firmy) – nawet jeśli znamy osoby, które będą z nami na spotkaniu musimy wziąć pod uwagę, że nasz głos może brzmieć inaczej podczas połączenia. Przedstawienie się może ułatwić komunikację, pomaga też przełamać się już na początku spotkania online i zacząć tzw. small talk.

Punktualność

Na temat punktualności możemy pisać dużo, ale trzeba podkreślić, że spotkanie online czy też telekonferencja jest spotkaniem jak każde inne i spóźnianie się jest po prostu nieeleganckie. Jeśli nie możemy dotrzeć na czas powinniśmy dać o tym znać organizatorowi spotkania. Punktualność jest także istotna przy pilnowaniu agendy samego spotkania. Od uczestników spotkania wymagamy pojawienia się na nim punktualnie, ale powinniśmy także być w nie zaangażowani w takim czasie jak zostało to zaplanowane w kalendarzach. Przedłużenie spotkania powinno nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach, po konsultacji i za zgodą wszystkich. Pamiętajmy, że czas każdego uczestnika spotkania jest równie cenny.

Wyciszanie (tryb mute)

Kto nigdy nie zapomniał o wyciszeniu mikrofonu niech pierwszy rzuci kamieniem! Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której podczas rozmowy słychać było dziwne dźwięki w tle – przesuwanie papierów na biurku, hałas z biura obok lub szczekanie ukochanego psa uczestnika spotkania online. Pamiętajmy o tym, że hałasy z naszego pomieszczenia potrafią zdeorganizować całe spotkanie. Dlatego właśnie tryb mute jest tak potrzebny podczas spotkań online, a szczególnie tych większych. Jeśli nie zabieramy głosu pamiętajmy o włączeniu trybu mute. Ten mały gest znacznie poprawi jakość i komfort połączenia. Jeśli nie znamy komunikatora, na którym odbywa się spotkanie (np. kiedy używamy komunikatora naszego klienta) można przed spotkaniem dopytać organizatora o szczegóły techniczne. Nie będzie również żadnym faux-pas jeśli podczas przedstawiania się po prostu zapytamy pozostałych uczestników czy dobrze nas słychać (i przy okazji przetestujemy czy wyciszenie naszego mikrofonu działa prawidłowo).

Dbanie o tło podczas wideokonferencji

Jeśli bierzemy udział w biznesowym spotkaniu online zadbajmy o to co rozmówcy zobaczą za naszą kamerą. Niby banał, ale kiedy bierzemy udział w wideokonferencji to w pierwszej kolejności dbamy o nasz wygląd. Nie zapominajmy jednak żeby przed spotkaniem rozejrzeć się po naszym otoczeniu i zwrócić uwagę co będzie widoczne dla innych osób podczas rozmowy z nami. Zapewniam, że widok suszącego się prania podczas rozmowy z naszym przełożonym o planach kwartalnych nie będzie wyglądał profesjonalnie:)

Prowadzenie rozmowy online

Często zastanawiamy się jak sobie poradzić podczas dyskusji na wirtualnym forum. Odpowiednie prowadzenie rozmowy jest szczególnie ważne podczas większych spotkań. Żeby rozmowa była efektywna organizator lub wyznaczony moderator powinien zadbać o właściwy tok spotkania (przygotowanie agendy spotkania i przestrzeganie czasu prezentacji) orazo możliwość wypowiedzi dla wszystkich uczestników np. poprzez zadawanie pytań i prośby o komentarz. Nie zawsze jednak na spotkaniach moderator jest dostępny. W takim wypadku bardzo ważne jest nieprzerywanie podczas mówienia innym osobom. Jeśli chcemy coś dodać możemy krótko wtrącić informację o tym, że będziemy jeszcze chcieli uzupełnić wypowiedź. Natomiast, podczas gdy mamy głos w czasie spotkania, warto zadbać o to by robić krótkie pauzy albo zadawać dodatkowe pytania innym uczestnikom. Te dwa proste zabiegi sprawią, że każdy uczestnik poczuje, że może być aktywny na spotkaniu.

Kilka słów na koniec

Bez dwóch zdań spotkania w wirtualnej rzeczywistości są nową formą kontaktowania się w przestrzeni biznesowej. W obliczu pandemii spotkania online stały się nie tylko coraz bardziej popularne – w wielu sytuacjach stały się po prostu konieczne dla zachowania ciągłości biznesowej działalności przedsiębiorców. Dlatego też pamiętajmy, że zasady obowiązujące w czasie spotkań online – chociaż aktualnie są jeszcze nieformalne – bardzo przypominają te, które obowiązują w czasie tradycyjnych spotkań biznesowych i zdecydowanie powinniśmy ich przestrzegać. Zachęcam Was aby pamiętać o 5 prostych zasadach savoir vivre spotkań online, ponieważ forma online wcale nie oznacza, że nie rozmawiamy z prawdziwymi ludźmi, a business code nagle się zdezaktualizował. Miejmy w pamięci, że rozmawiamy z naszymi współpracownikami, a spotkania mają charakter profesjonalny i dotyczą pracy – nawet jeśli w ich trakcie wygodnie siedzimy w naszym ulubionym domowym fotelu, nogi zasłania bawełniany dres, a stopy odpoczywają w wygodnych kapciach z nadrukiem w jednorożce:)


Autorką artykułu jest Agnieszka Zychewicz, doświadczona project managerka oraz team leaderka (posiadająca certyfikaty AgileBA i AgilePM), która przez wiele lat zdobywała doświadczenie w zakresie zarządzania projektami i zespołem w korporacjach polskich i międzynarodowych.
W swojej pracy na co dzień wykorzystuje spotkania online jako element zarządzania projektami i zespołem. Organizatorka i uczestniczka niejednego spotkania online (także takiego, w którym trzeba zwrócić uwagę na różnice kulturowe gości), która postanowiła udzielić kilku cennych rad przedsiębiorcom wkraczającym w erę pracy zdalnej oraz dokonującym digitalizacji swoich procesów.